Zachrašťany: z nechtěných pozemků lukrativní stavební parcely

Zachrašťany: z nechtěných pozemků lukrativní stavební parcely

Jedním z klíčových projektů naší skupiny je development v Zachrašťanech, klidné obci ležící mezi Prahou a Hradcem Králové. Původně nechtěné pozemky s komplikovanými vlastnickými vztahy jsme přetvořili na stavební parcely, kde připravujeme výstavbu 10 rodinných domů.

Na začátku investičního příběhu byli tři majitelé pozemků, kteří se nemohli vzhledem k probíhajícím sporům z různých důvodů domluvit. Lokalita však měla velmi zajímavý potenciál dalšího rozvoje, nicméně nebyla bez chyb. Od prodávajících jsme navíc vzhledem k situaci nedostali všechny relevantní informace. Díky tomu se podařilo se všemi majiteli individuálně vyjednat odkup pozemků za atraktivních podmínek.

„Ještě před samotnou koupí jsme odhalili fakt, že pozemky byly zatížené pachty, kvůli kterým na nich nebylo možné deset let cokoliv budovat. Navíc v místě byla dočasná stavební uzávěra. Okamžitě jsme se pustili do komunikace se všemi důležitými protistranami. V prvé řadě s obcí, kterou jsme přesvědčili, že naše vize není v rozporu s územním plánem a legitimními zájmy obce,“ říká Ondřej Pavlica, partner skupiny Altereo.

Po důkladné analýze s naším právním oddělením bylo následně zjištěno, že pachty jsou neplatné, což dodalo celému případu nový rozměr. Jednání se zemědělci se díky tomu výrazně posunula, díky čemuž se podařilo odemknout potenciál celé lokality. 

„Na části pozemků jsme nechali zemědělce nadále hospodařit, v druhé části připravujeme zmíněný development. Úřadu jsme vyšli vstříc s cyklostezkou přes naše pozemky a zároveň vykomunikovali napojení na sítě. Akvizice tak byla doslova trefou do černého,“ komentuje případ původně problematických pozemků Filip Lahoda, druhý z partnerů skupiny.

Na 24 tisících metrech čtverečních vznikne v první etapě 10 rodinných domů, které věrně zapadnou do lokality klidné obce. Toho bude dosaženo použitím přírodních materiálů na fasádě domů za spolupráce s předními architekty. Domy budou navrženy v pasivním standardu tak, aby byly provozní náklady stlačeny na minimum. Samozřejmostí je využití moderních technologií, které zvyšují komfort bydlení.

Vytápění bude řešeno tepelným čerpadlem, větrání a chlazení aktivní rekuperací, přičemž o energetickou úsporu se postará fotovoltaická elektrárna s bateriovým úložištěm. Dispozice domů budou přizpůsobeny potřebám rodin s dětmi, které jsou primárním kupujícím v rámci projektů tohoto typu.

„Nezapomněli jsme ani na koupelnu en suit, která je propojená společně s velkou šatnou a ložnicí, což podtrhne komfort bydlení rodičů. U domu je naprojektováno kryté parkovací stání pro dva vozy, samozřejmostí je pak sklad pro uložení věci. Dále jsme mysleli na dostatečně velkou zahradu pro odpočinek budoucích majitelů. Naší vizí je soustavně zlepšovat prostředí a zemi, ve které sami žijeme. Vždy chceme, aby naše projekty byly uzpůsobeny na míru dané lokalitě a potřebám budoucích uživatelů,“ dodává Filip Lahoda.

Celý projekt je financován kombinací úvěru od finanční instituce a vlastních zdrojů, díky čemuž jsou optimalizovány náklady na potřebný kapitál. Primárním cílem skupiny Altereo pochopitelně je dosahování zisku, proto při všech investičních projektech uplatňujeme racionální pohled a investujeme tam, kde víme, že můžeme uspět. Současně však klademe důraz na zásady udržitelného a odpovědného podnikání. Projekt v Zachrašťanech je toho ukázkovým příkladem.

Další články

Všechny články