Kompletní rekonstrukce činžovního domu ve Frýdku-Místku

Kompletní rekonstrukce činžovního domu ve Frýdku-Místku

Jedním z větších aktuálně probíhajících projektů skupiny Altereo je bytový dům na ulici Křižíkova ve Frýdku-Místku. Původně problematickou a zanedbanou stavbu postupně přetváříme na funkční „činžák“ se zajímavým výnosem pro budoucí investory.

Díky našemu dlouholetému působení na ostravském realitním trhu jsme si vybudovali poměrně silné renomé mezi zdejšími makléři. Ti k nám často sami přicházejí s nabídkami nemovitostí, které vykazují určité vady bránící hladkému prodeji na klasickém realitním trhu. To byl i případ bytového domu ve Frýdku-Místku, který jsme koupili ještě předtím, než se dostal do veřejné inzerce.

Původní majitel neměl časový prostor ani sílu se o dům náležitě starat a nemovitost nechal „žít vlastním životem“. Právě z toho důvodu se v době prodeje nacházel celý objekt v žalostném stavu, neboť byl využíván převážně nebonitními nájemci. Některé byty byly doslova v havarijní kondici a vykazovaly nejrůznější vady, kvůli čemuž nebylo možné zajistit financování klasickým hypotečním úvěrem. Vzhledem k těmto faktům byla nemovitost prakticky neprodejná běžným realitním investorům či dokonce zájemcům o vlastnické bydlení. Díky tomu se podařilo dům o 12 bytových jednotkách koupit za částku 14 milionů korun.

„Ihned po akvizici jsme se pustili do nelehké práce s cílem dát celou nemovitost do pořádku. Se stávajícími uživateli jsme uzavřeli 3měsíční nájemní smlouvy, abychom ověřili jejich platební morálku. Ukázalo se, že přibližně polovina z nich není schopna řádně hradit nájemné. S nimi jsme se brzy rozloučili a zbývající obyvatele přestěhovali do jedné části domu,“ popisuje průběh prací Michal Renta, projektový manažer skupiny Altereo.

Už v průběhu samotného nákupu byla vypracována projektová dokumentace na rekonstrukci domu s vizí nemovitost kompletně opravit a následně byty individuálně prodat koncovým investorům. Moravskoslezský kraj patří mezi lokality s nejrychlejší návratností investice do nájemního bydlení, proto věříme, že o zájem ze strany kupujících nebude nouze.

V současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce celého objektu, tedy bytových jednotek a společných prostor. I v jejím průběhu navíc nemovitost generuje určitý příjem, neboť přibližně polovina bytových jednotek je obsazena nájemci. Jsou již vypracovány vizualizace budoucí podoby, přičemž prostřednictvím prohlášení vlastníka bude dům rozdělen na samostatné bytové jednotky.

„Cena rekonstrukce se podle našich kalkulací vyšplhá na 7 milionů korun, přičemž v návaznosti na současný stav realitního trhu počítáme s tím, že všech 12 bytových jednotek prodáme za celkovou cenu přibližně 28,6 milionu korun. Výnosový potenciál celého projektu, který bude trvat cirka 18 měsíců, se tak pohybuje na úrovni 36 %,“ komentuje finanční stránku Filip Lahoda, jeden z partnerů skupiny.

Případ činžovního domu ve Frýdku-Místku ukazuje, že i na současném nemovitostním trhu, nepříznivě ovlivněném prostředím vysokých úrokových sazeb, lze realizovat projekty s vysokou mírou výnosnosti. Investoři se však musí zaměřit na realitní segmenty, které ucházejí pozornosti většiny kupujících. „Doba, kdy ke dvojcifernému ročnímu zhodnocení stačilo koupit nablýskanou novostavbu v Praze, je nenávratně pryč. Právě v případech, spojených s nutností vyhrnout rukávy a pustit se do tvrdé práce, se skrývá největší přidaná hodnota,“ uzavírá téma projektu původně problematického domu Lahoda.

Další články

Všechny články