Z nevyužitých kanceláří zajímavé byty pro vlastnické bydlení

Z nevyužitých kanceláří zajímavé byty pro vlastnické bydlení

V rámci našich aktivit se zaměřujeme i na menší příležitosti s potenciálem zajímavého zhodnocení. Zejména pokud jde o atypické projekty s možností odemknutí vysoké hodnoty, kterou klasičtí realitní investoři nevidí. To byl i případ nemovitosti v Ostravě – Mariánských Horách.

Konkrétně se jednalo o patrový dům s komerčními prostory v přízemí. Prodávající jeho část od 80. let využíval v rámci svého podnikání se sanitární technikou, kdy přízemí fungovalo jako podniková prodejna a v patře nad ní byly z původně dvou bytových jednotek vybudovány kanceláře. Historicky tak došlo k vybourání příček či zrušení koupelen, vše nicméně proběhlo bez řádné projektové dokumentace a kolaudace na nebytové prostory. V katastru nemovitostí tak byl prostor stále veden jako dvě bytové jednotky, konkrétně 1+1 a 2+kk.

Paradoxní na celém případu bylo i to, že prostory v patře byly prodávány jako kanceláře, což vzhledem k právnímu stavu nedávalo žádný smysl. Navíc v dané lokalitě je hodnota kanceláří velmi nízká, neboť jde tradičně o čtvrť kombinující rezidenční bydlení s průmyslem. „Díky okolnostem se nám podařilo prostory v prvním patře získat za částku 2,1 mil. Kč s cílem kompletní rekonstrukce a opětovného vybudování dvou bytových jednotek dle původních dispozic,“ popisuje investiční záměr Filip Lahoda, partner skupiny.

„Velmi brzy po akvizici jsme se pustili do práce, defacto do hrubé stavby obou bytových jednotek. Od jednotlivých příček mezi místnostmi přes koupelny, kuchyně až po podlahu, skrze kterou byly historicky kanceláře propojeny s komercí v přízemí. Vzhledem k náročnosti celého projektu, kdy náklady na přestavbu dosáhly 1,45 mil. Kč, jsme necílili na investory, ale vybudovali byty v nadstandardní kvalitě tak, aby byly atraktivní především pro zájemce o vlastnické bydlení,“ dodává Michal Renta, projektový manažer Altereo.

„V Ostravě se sice nabízí poměrně velké množství second-handových bytů, nicméně opravdu kvalitních možností bydlení není k dispozici příliš mnoho. Z toho důvodu nebyl problém obě jednotky prodat za částku bezmála 5,2 mil. Kč koncovým kupujícím. Projekt tak přinesl zhodnocení přibližně 1,6 milionu korun,“ uzavírá finanční stránku Filip Lahoda.

Z prostorů, které měly původně vzhledem k lokalitě a stavu velmi nízkou hodnotu, tak bylo vytvořeno atraktivní, a přitom cenově dostupné bydlení v nadstandardní kvalitě s dobrou občanskou vybaveností.

Další články

Všechny články