Poslední velká akvizice letošního roku – 2 bytové domy v Ostravě

Poslední velká akvizice letošního roku – 2 bytové domy v Ostravě

V průběhu uplynulých týdnů jsme dokončili nákup dvou sousedících činžovních domů v Ostravě o celkové podlahové ploše bytů 1604 ㎡. Jedná se o poslední letošní velkou akvizici, kterou neformálně uzavíráme rok 2023. Ten lze přes veškeré těžkosti realitního trhu hodnotit jako úspěšný. Skupině Altereo se podařilo přizpůsobit prostředí vysokých úrokových sazeb a uzavřít celou řadu profitabilních obchodů, snížené poptávce a obezřetnosti kupujících navzdory.

Zmíněné dva domy o celkem 36 bytových jednotkách leží na jihozápadě městské části Ostrava – Přívoz. V okolí je k dispozici veškerá občanská vybavenost, lokalita se zároveň těší velmi dobré dopravní dostupnosti vzhledem k nedalekému nájezdu na dálnici a hladkému spojení do centra města. Soubor nemovitostí byl pořízen za částku 34 milionů korun od prodávajícího, který potřeboval celý obchod uskutečnit relativně rychle, čemuž odpovídala i dohodnutá kupní cena.

Obě nemovitosti jsou ve velmi dobrém technickém stavu díky kompletní rekonstrukci, ke které došlo před třemi lety. Zahrnovala nové rozvody elektřiny, vody, odpadů či vytápění. Zároveň došlo k renovaci podlah, koupelen a celkového zázemí bytů, které tak jsou ve slušném stavu umožňujícím bezproblémové užívání bez větších investic v příštích letech. K bytovým jednotkám náleží i oplocená zahrada v zadní části objektu, sklepní prostory a rozsáhlá půda, což otevírá potenciál dalšího rozvoje v budoucnu.

„Nemovitost nás zaujala zejména vzhledem ke svému velmi dobrému technickému stavu a skutečnosti, že jsme byli schopni vyjednat atraktivní kupní cenu. Naším záměrem je individuální prodej bytových jednotek koncovým investorům. K tomu dopomůže očekávané snížení úrokových sazeb na hypotékách především v průběhu druhého pololetí příštího roku. Cílíme na prodejní ceny jednotek blížící se částce do 2 mil. korun. Svou povahou se totiž jedná o ideální investiční byty, neboť investoři vyhledávají zejména malometrážní jednotky, na kterých je možné dosáhnout nejvyšších nájemních výnosů. Ke kompletnímu exitu by mělo dojít přibližně v horizontu 1,5 roku,“ popisuje ekonomickou stránku Filip Lahoda, partner Altereo.

„V současné době jsou bytové domy z části obsazeny nájemci. V nadcházejících měsících budeme revidovat stávající nájemní smlouvy, obsadíme celý objekt bonitními obyvateli a založíme SVJ, což zajistí bezproblémový chod nemovitostí. Zároveň prostřednictvím prohlášení vlastníka rozdělíme domy na samostatné bytové jednotky, přičemž v rámci technických změn provedeme jen lehkou úpravu nádvoří a společných prostor. Rozsah investic tak bude minimální,“ přibližuje další kroky Michal Renta, projektový manažer skupiny.

Přidanou hodnotou tohoto projektu je navíc fakt, že naproti bytových domů se dokončuje developerský projekt spočívající v rekonstrukci bývalé školy na rezidenční bydlení. To pozvedne celou lokalitu, zvýší kvalitu bydlení v blízkém okolí a zároveň přispěje k růstu cen nemovitostí v ulici. „Díky této skutečnosti a našemu očekávání na postupné oživení realitního trhu jsme přesvědčeni, že na investici budeme schopni v relativně krátkém horizontu vygenerovat velmi zajímavé zhodnocení,“ dodává Ondřej Pavlica, další z partnerů skupiny Altereo.

Další články

Všechny články