Ostravská anabáze s dobrým koncem

Ostravská anabáze s dobrým koncem

V rámci skupiny Altereo se zaměřujeme na příležitosti, které zůstávají stranou pozornosti běžných investorů. Jednou z našich významnějších transakcí byl nákup dvou problematických bytových domů v ostravských Vítkovicích. V průběhu bezmála roku jsme oba domy po technické i právní stránce uvedli do odpovídajícího stavu a následně prodali na běžném realitním trhu.

Konkrétně šlo o 26 jednotek ve dvou sousedících bytových domech o celkové podlahové ploše bezmála 1300 ㎡, které se nacházely v tehdy poměrně problematické lokalitě. Majitel bohužel neměl příliš čas ani zájem se o své nemovitosti starat, což bylo zjevné už na letmý pohled. První z domů sice byl v poměrně uspokojivém stavu, avšak ležel ladem nepronajatý. Druhá nemovitost v podstatně horší technické kondici pak byla užívána bez jakýchkoliv nájemních smluv sociálně slabšími obyvateli. Za podstatný problém lze označit rovněž to, že tento bytový dům byl špatně zkolaudovaný, když se realita zásadně lišila od záznamů v katastru.

Bytové domy tak byly na klasickém realitním trhu těžce prodejné, tím spíše, že je nešlo financovat standardním bankovním úvěrem. Vzhledem k těmto skutečnostem se soubor nemovitostí podařilo koupit za částku 36 mil. CZK. K tomu přispěl i fakt, že majitel potřeboval celou transakci uskutečnit rychle pro získání prostředků na financování svého podnikání. K nákupu konkrétně došlo v prvním čtvrtletí 2022.

„Ihned po vyřízení formalit jsme vyhrnuli rukávy a pustili se do práce. Zajistili jsme na místním stavebním úřadu dodatečnou legalizaci, oba domy v problematické ulici opravili, rozdělili na samostatné bytové jednotky a založili SVJ. Zároveň došlo k vyplacení věřitelů a vyřešení všech právních vad. Se seriózními nájemníky, kteří chtěli zůstat, jsme uzavřeli nové nájemní smlouvy za tržních podmínek, s ostatními jsme se rozloučili,“ popisuje tento případ Michal Renta, projektový manažer skupiny Altereo.

Došlo tak ke zvelebení celé lokality, což se pozitivně odrazilo nejen v bezpečnosti a kvalitě života pro místní obyvatele, ale i v nárůstu hodnoty sousedících nemovitostí. „Někteří majitelé okolních domů následně začali své nemovitosti rovněž rekonstruovat, přičemž naše aktivity pozitivně hodnotili i zástupci městské části. Lokalita má do budoucna vzhledem k blízkosti centra města velký potenciál dalšího rozvoje,“ dodává Renta.

Celkem tak vzniklo 26 bytových jednotek, které byly inzerovány již v průběhu stavebních prací. Vzhledem k příznivé ceně a vysokému nájemnímu výnosu byl o byty mezi drobnými realitními investory poměrně velký zájem. Část bytů se prodala i koncovým uživatelům jako vlastnické bydlení. „V kontextu současné situace na trhu je logické, že kupující se orientují především na levnější nemovitosti tohoto typu. Z transakce jsme nakonec inkasovali částku přesahující 60 mil. CZK, přičemž po zohlednění všech nákladů jsme dosáhli výnosu přes 30 %,“ komentuje projekt Filip Lahoda, partner skupiny.

Opět se tak ukázalo, že náš tým dokáže realizovat i poměrně složité realitní transakce, dosáhnout solidního zhodnocení a zároveň přispět ke zlepšení bytové situace v dané oblasti. To vše díky vlastnímu právnímu servisu, dlouholetým zkušenostem s rekonstrukcemi, vyjednávání s úřady a finálním prodejem.

Další články

Všechny články