Nemovitost s napjatými sousedskými vztahy v srdci Pálavy

Nemovitost s napjatými sousedskými vztahy v srdci Pálavy

V rámci naší realitní divize se nesoustředíme pouze na investice v domácím ostravském regionu, ale vyhledáváme zajímavé příležitosti po celé ČR. Jedním z příkladů byl nákup zadlužené nemovitosti v Klentnici, turisticky atraktivní obci ležící v CHKO Pálava vzdálené jen několik kilometrů od Mikulova.

Jak je u našich projektů obvyklé, jednalo se o problematickou nemovitost hned z několika důvodů. Celý objekt, zahrnující rodinný dům vepředu a rozestavěnou budovu v zadní části pozemku, byl zatížen zástavním právem a majitel potřeboval relativně rychle vyřešit své oddlužení. Zároveň nedokončená nemovitost ležící za hlavním domem byla defacto černou stavbou. Povolení sice bylo vydáno již v roce 1996, nicméně k dokončení a kolaudaci nikdy nedošlo.

Jedním z hlavních důvodů bylo to, že stavba ležela z části na pozemku cizího vlastníka. Celou situaci navíc komplikovaly velmi špatné sousedské vztahy a fakt, že majitel vedlejšího pozemku bydlel v zahraničí. Nákup navíc nebylo možné vzhledem k situaci financovat běžným hypotečním úvěrem. Z těchto důvodů byla nemovitost na klasickém trhu prakticky neprodejná.

„Tam, kde ostatní vidí problémy, my hledáme příležitost. Celý objekt jsme vzhledem k těmto vadám vykoupili za částku 3,3 miliony korun. Nákup jsme přitom museli financovat z vlastních zdrojů. S majitelem sousedícího pozemku, který žije dlouhodobě ve Vídni a mluví pouze lámanou češtinou, jsme se domluvili, za rozumných podmínek odkoupili část jeho parcely a narovnali tak dlouhé roky třaskavé sousedské vztahy. Zároveň jsme ihned vstoupili do komunikace se stavebním úřadem s cílem uvést celý objekt do právně odpovídajícího stavu,“ popisuje akvizici Filip Lahoda, partner skupiny.

Primárním záměrem při nákupu bylo v místě vybudovat apartmánový komplex na krátkodobé pronájmy vzhledem k tomu, že nemovitost leží ve velmi atraktivní lokalitě v okolí malebných skal a vinných sklepů. V rámci nedokončené budovy stojící za hlavním domem bylo možné poměrně jednoduše vybudovat 2 bytové jednotky. Pálava je velmi populární destinací nejen vzhledem k vinařské tradici, ale i místní přírodě, památkám a možnostem cyklistického vyžití. O zájem ze strany turistů by tedy nebyla nouze.

„Zanedlouho po akvizici se však změnily naše plány. Po oddlužení a vyřešení problému se sousedícím pozemkem jsme nečekaně rychle našli kupujícího, který má o celý projekt zájem. Objekt je pod rezervační smlouvou a bude prodán za částku 5,5 milionu korun. Během pouhých pěti měsíců se nám tak podařilo uvést nemovitost do stavu, kdy získala pozornost ze strany investora. Odemknuli jsme potenciál budoucího rozvoje celého místa, vyřešili napjaté sousedské vztahy, a navíc na celé transakci dosáhneme velmi zajímavého zhodnocení,“ uzavírá nyní dokončovaný případ Ondřej Pavlica, partner skupiny Altereo.

Další články

Všechny články