Dům s problematickou půdní vestavbou

Dům s problematickou půdní vestavbou

Nezaměřujeme se pouze na velké projekty, ale působíme i na trhu menších domů o několika bytových jednotkách. Jedním z případů tohoto typu byl zanedbaný „činžák“ ve Frýdku-Místku, ke kterému jsme se dostali skrze naši širokou síť kontaktů na ostravském realitním trhu.

Jednalo se o bytový dům o 5 jednotkách ležící v severní části města, odkud cesta autem do centra Ostravy trvá přibližně 20 minut. Nemovitost z části obsazená problematickými nájemníky nebyla v době před prodejem dobře řízena. Navíc se vyskytnul problém s půdní vestavbou, která byla dlouhé roky užívána bez dokončené kolaudace. V takovém stavu dům žádná banka nebyla ochotna financovat, což limitovalo okruh potenciálních kupujících. To umožnilo získat celý objekt za atraktivních podmínek, kdy pořizovací cena činila 8,4 milionu korun.

„Díky našim dlouholetým zkušenostem v rámci jednání s úřady se podařilo poměrně rychle dokončit řádnou kolaudaci celé nemovitosti. Zajistili jsme drobné opravy, vyřešili požární bezpečnost a nechali vyhotovit veškeré potřebné revize. Došlo k rozdělení domu na jednotlivé bytové jednotky a obsazení solidními nájemci za tržních podmínek. Dům tak v průběhu našeho vlastnictví generoval přibližně 6% nájemní výnos, což téměř pokrylo úrokové náklady na financování,“ popisuje technickou stránku případu Filip Lahoda, partner skupiny Altereo.

Po dokončení všech náležitých prací bylo záměrem prodat jednotlivé bytové jednotky drobným nemovitostním investorům na dlouhodobý pronájem. „Ve finále jsme však nalezli bonitního kupujícího, který měl zájem o činžovní dům jako celek. Bezproblémově fungující nemovitost bez jakýchkoliv právních vad jsme dokázali prodat za částku 11,5 milionu korun, díky čemuž jsme po odečtení souvisejících nákladů dosáhli více než 30% zhodnocení původní investice. Realizace projektu byla navíc poměrně rychlá, když od nákupu po konečný prodej uběhlo pouhých 13 měsíců,“ komentuje Michal Renta, projektový manažer skupiny.

Tento případ je jasným důkazem, že i v době stagnace či poklesu cen lze na realitním trhu generovat velmi solidní zhodnocení. „Co je pro některé drobné investory rizikem, je pro zkušené realitní hráče příležitostí,“ dodává k současné situaci Filip Lahoda.

Další články

Všechny články