Akvizice majoritního podílu bytového domu v Orlové

Ačkoliv investice do nemovitostních podílů nabývají v rámci širší veřejnosti na popularitě až v poslední době, my v tomto segmentu působíme již nějaký pátek. Jednou z historicky realizovaných transakcí tohoto typu byl nákup 75% podílu v bytovém domě umístěném v Orlové, městě s 28 tisíci obyvateli ležícím v dojezdové vzdálenosti od Ostravy.

Konkrétně se jedná o dům se čtyřmi byty, každý s dispozicí 3+1 o podlahové ploše přibližně 70 m2. I v tomto případě šlo o akvizici poměrně specifické nemovitosti, kterou vlastnili 2 majitelé s napjatými vztahy. Společné vlastnictví přinášelo komplikace týkající se správy nemovitosti a majoritní vlastník nebyl schopen dosáhnout dohody o odkupu menšinového podílu. Z toho důvodu se rozhodl přistoupit k prodeji.

Po akvizici 75% podílu na nemovitosti jsme zahájili diskusi s druhým majitelem o možném řešení, ze kterého by profitovaly všechny strany. Došlo k dohodě ohledně rozdělení domu na samostatné bytové jednotky prostřednictvím prohlášení vlastníka, čímž se nejen vyřešil problém týkající se spoluvlastnictví, ale došlo i k nárůstu hodnoty celé nemovitosti. Touto operací jsme nabyli 3 bytové jednotky, které se po drobných úpravách podařilo obratem obsadit solidními nájemci.

V současné chvíli se již dva ze tří bytů podařilo prodat realitním investorům, čímž došlo k pokrytí akvizičních nákladů tohoto projektu (pořizovací cena, úroky, úpravy bytových jednotek). Vzhledem ke stávajícím cenám nemovitostí jsme tak na celé transakci vygenerovali zhodnocení ve výši přibližně 50 %. Poslední byt jsme se rozhodli prozatím ponechat jako výnosovou nemovitost, přičemž k jeho prodeji přistoupíme pravděpodobně v průběhu příštích let s tím, jak dojde k výraznějšímu oživení realitního trhu. 

Inflaci se totiž zjevně podařilo dostat pod kontrolu, což ČNB otevírá dveře ke snižování úrokových sazeb. To se již nyní začíná postupně propisovat do poklesu nákladů hypotečního financování. Vzhledem ke snižování úroků na ostatních typech investičních příležitostí (spořící účty, dluhopisy) by tak mělo opět dojít ke zvýšenému zájmu o realitní investice ze strany veřejnosti, což se propíše do nárůstu cen nemovitostí. Ostravsko přitom patří z pohledu návratnosti k nejlepším regionům pro realitní investory v rámci ČR, což je jedním z důvodů, proč se právě na tento trh zaměřujeme.

Další články

Všechny články